Slovníček pojmů

Atest

veškeré fólie a doplňky by měly mít atest, což znamená, že mají schvalovací číslo např. 8SDxxxx, které Vám zaručuje, že je instalovaná věc schválená pro použití na vozidle a nejsou tak pravděpodobné problémy s Policií nebo na STK.

Autofólie

Fólie určené pro instalaci na vozidlo. Jsou to fólie s propustností 5%, 15%, 35%, 50%, 75% se zabarvením do šeda nebo zelena. Nejpoužívanější jsou 5% a 15% se zabarvením do šeda. Jsou to fólie, které snižují průhled vozidlem, zabrání tak, aby nebylo vidět, co leží v kufru nebo na sedačce. Zároveň to snižuje teplotu ve voze a je to výhodné pro všechny, kteří vozí děti . Děti dnes musí sedět v autosedačkách a nemohou se tak před sluncem svítícího do auta schovat. Zároveň zabrání rozsypání skla při nehodě – sklo drží alespoň částečně pohromadě a střepy nejsou po celém autě nebo v obličeji, uších. Kdo to již zažil, tak potvrdí, že je sklo skutečně všude, včetně výdechů topení.

Instalace autofólií

Instalace se provádí na vnitřní stranu skel. Podmínkou je bezprašné prostředí a prostor kolem vozu. Teplota po instalaci nesmí klesnout pod 0°C, protože se provádí instalace s vodou, která musí dokonale vyschnout. V létě vysychají okna cca 5-10 dní, je to závislé ne venkovní teplotě a velikosti skla. Proto se v zimních měsících instalace neprovádí, protože je složitější zaručit teplotu kolem 10°C po dobu cca 10 dní, aby voda dokonale vyschla a nemohlo tak dojít k vymrznutí lepidla. Pokud jsou skla poničena např. vypálenými ďolíčky od úhlové brusky po opravě vozu, tak budou tyto malinké tečky vidět i pod fólií. Zvýrazní se i poškrábání skel např. od stěrače s poničenou stírací gumičkou.

Ochranné polepy - Wrapping

Provádí se na části karosérie, které nechceme mít poškozené provozem a zároveň chceme zachovat původní barvu vozu. Fólie je čirá, má UV filtr, tak ani polepené části budou mít zachovanou barvu i po odstranění této fólie. Nejčastější aplikace jsou přední nárazníky, kapoty, prahy a nákladové hrany nebo kompletně celá automobil.

Designové polepy - Wrapping

Jsou polepy celého automobilu nebo jeho částí. Polepy mohou být lesklé, matné, strukturované, atd. Jsou to například i imitace kůže, škrábaného hliníku, nerezi, tištěný karbon, semiš… zajímavé jsou i barevně sladěné doplňky, jako zrcátka nebo ochranné lišty, prvky interiéru, střecha, ale možné jsou i bytové dekorace – stěny, části nábytku, atd…

Podmínky instalace potahových ( Wrappingových) fólií

Povrch na instalaci potahových fólií musí být čistý, hladký bez koroze a hlubokých škrábanců. Ideální jsou laky neopravované. Pokud je lak neodborně provedený nebo jsou tam odlupující se okraje laku, tak při aplikaci fólie se může stát, že se tato část odtrhne i s lakem, protože lak bude více držet na fólii než na podkladu a tím je zničená lepená část i fólie. Obecně platí, že pokud je povrch poničený, nestačí to jen obrousit a zamaskovat, ale tento povrch by měl být připravený jako pod lak. Proto klasické barevné fólie nezaretušují na kapotě nebo nárazníku osekaný povrch od kamínků, rýhy od klíčů nebo ostrých předmětů atd.
Aplikace na celý vůz je závislá na velikosti, ale pohybuje se cca 4 – 5 dní. Teplota by neměla být pod 15°C a vozidlo by se nemělo zhruba 5 dní mít a nemělo by hned po aplikaci jezdit v dešti.

Renovace světlometů

Světlomety z polykarbonátů někdy takzvaně slepnou. Pokud u původně čirého světlometu nyní nevidíte ani žárovku, nemůže tento světlomet vyvinout svítivost, aby bylo dobře vidět za tmy nebo šera. Takový světlomet se dá renovovat. Bude téměř v původním stavu a po nalepení ochranné fólie bude mít tento světlomet UV filtr a prodlouží se životnost. Některé značky aut jsou na stárnutí světlometu náchylné a pokud jsou vybaveny ostřikovači světel a požívá se levná kapalina, tak se stárnutí ještě urychlí. Další aspekty jsou slunce, neodborné leštění, mytí houbičkou na nádobí atd.. Nedají se takto renovovat skleněná světla.

Polepy světlometů a blikačů

Pokud se Vám nelíbí bílá - čirá couvací světla, zadní blikače nebo boční blikače, je možné je zatmavit, aniž by se zhoršila průhlednost nebo barva. Zatmavení je ve dvou odstínech. Nahrazuje to spray, u kterého jste museli odstín trefit několika vrstvami a světlo bylo většinou zničené, protože to již nešlo odstranit. Tato aplikace je bez poškození světla a kdykoliv odstranitelná. Instalace není vhodná na hlavní světlomety.

Bezpečnostní fólie na skla automobilu

Časté dotazy jsou na bezpečnostní polep skel automobilu. Tento polep má význam, pokud se skla demontují z vozu. Nemá to význam u skel lepených, protože tato skla jsou kalená a fólie lze instalovat pouze k lepidlu. Sklo tak bude držet pohromadě a rozpraskané tak vypadne celé. Muselo by se vyříznout, nalepit fólii a pak sklo opět nalepit, což je nereálné, protože se nelze spoléhat na pevnost spoje lepidlo – fólie – sklo. Je to další prvek vložený mezi sklo a lepidlo a to bych nedoporučoval.

(c) 2009 - 2019 - Fanstech.cz www.folie-autoskla.cz, Ratanový nábytek, postele, sedací soupravy, MikroS - Webové prezentace na míru, Autopůjčovna Hořice - AutoHořice.cz, Stretch folia, www.travelcar.cz, www.deltalift.cz , www.alfa-stehovani.cz