Tipy, triky, často kladené otázky v péči o autofólie a okenní fólie

Mohou okenní fólie zapříčinit praskání skleněných tabulí?

Sklo praská, je-li tlakově namáháno. Můžeme tedy označit několik zdrojů tlaku, které mohou toto zapříčinit:

  • Termální tlaky, způsobené pohltivostí solární energie
  • Tlaky způsobené délkovou roztažností vlastní váhou skla
  • Mechanické proměnlivé tlaky vlivem vhozených předmětů
  • Nárazové tlaky vlivem vhozených předmětů
  • Tlaky dané zkrutem vznikajícím jako důsledek uchycení prosklení

Zastínění části plochy směřující na východní stranu použití fólie na dvojitá dithermická nebo na tři a více vrstvá.

Životnost fólií - jak je to se životnostní?

Životnost fólií je závislá na typu materiálu, použitém sklu , konstrukci okna, stranovou orientaci a geografickou polohu, ve které je fólie instalována. Jsou dokumentovány případy životnosti fólií mezi 12ti až 22ti lety, dokonce jsou ještě s delší životností. Fólie jsou také v opačném případě i s velmi malou životností na krátkodobé instalace a to 2 roky.

Údržba aplikované fólie na skle, jak je ošetřovat? Čím? Jak často?

Okna s fólií čistíme stejným způsobem jako okna bez fólie pouze nepoužíváme drsných, ostrých předmětů. Při dodržení několika našich rad a pokynů se fólii nemůže nic stát ( požívat měkký, čistý hadřík , mekký papír typu ubrousku nebo syntetický materiál, měkkou látku nebo stěrku s gumovým břitem na usušení okna, saponát na mytí oken ( JAR).

Jak se o to starat o skla, na kterých je nalepená autofólie.

Údržba a čištění fólií je stejná jako u běžného skla. Čištění je nejlépe provádět jarovou vodou a houbičkou nebo stěrkou na okna. V žádném případě nepoužívat chemikálie jako čpavek, ředidlo, benzín, atd… a tvrdé věci, jako hrubá strana houbičky na nádodí, drátěnka, atd..

Mohu s autem, které má nalepené fólie do myčky?

Samozřejmě můžete do myčky, protože fólie jsou instalovány na vnitřní stranu skel.

Jak je to s homologací?

Používané značkové fólie CPfilms, mají veškeré schválení (hygienické, protipožární,..) a atesty. Vozidlo s instalovanými fóliemi by mělo mít skla označena štítkem a měla by být vystavena instalační karta, která obsahuje údaje o vozidle ( značka, typ, VIN ) a propustnost instalovaných skel. Pokud toto vše máte a vozidlo je zatmaveno podle předpisů, tak nemusíte mít obavy z STK

Co na STK?

- viz. homologace.

Nepoškrábou se fólie na stahovacích oknech?

Materiál fólie je odolný proti poškrábání a snese opravdu hodně. Samozřejmě nesnese extrémy - vrypy ostrými předměty, což může být i kamínek v tzv. sametce. Tento kamínek Vám ale poškrábe i okno bez fólie. U fólie máte v tomto případě jednu výhodu. Máte další ochranu mezi ostrým předmětem a sklem. Pokud se poškrábaná fólie odinstaluje, bude okno bez poškození, protože poškození nese na fólie a ne sklo.

Už jsem viděl vybledlou fólii a měla fialovou barvu, proč?

Ano, to je případ nainstalované nehomologované fólie asijské výroby. Tento druh fólií má barvený lep, který není odolný UV záření. Značkové fólie mají barvený vrstvený polyester a proto máte záruku stálobarevnosti. Tyto fólie proto zadrží až 99% UV záření.

Pokovení je stejně drahé, tak proč fólie?

Pokovení je technologie, kdy je sklo vloženo do zařízení, které nanáší mikro vrstvu kovu na sklo. Už z toho vyplývá, že musíte všechna okna vyndat a vložit do nějakého zařízení. Znamená to odčalounění dveří ( u nových nebo i drahých vozů je vše napasováno a upevněno tak, aby nic nevrzalo, neskřípalo a hlavně drželo, což už nemusí být potom ideální) a lepená okna (zadní, zadní boční, trojúhelníky) musí být vyřezána a opět nalepena. To je u nového nebo nebouraného vozu poměrně zásah. U některých značek to může být i ztráta záruky. Fólie jsou instalovány bezdemontážně. Druhá věc je odolnost a případné opravy. Pokud Vám někdo rozbije boční okno s pokovením, už těžko někdo docílí stejného odstínu a zatmavení. U fólie je tento problém vyřešen. Pokud máte štítek nebo instalační kartu, kde je výrobce a propustnost světla, není problém na nové sklo nalepit stejnou fólii a rozdíl nebude žádný. A odolnost? Pokovení můžete poškrábat také.

Co když se mi přestanou fólie líbit?

Pokud Vás omrzí tmavá černá skla, tak je to nejmenší vybrat si ve vzorníku jiný odstín nebo propustnost a dát vozidlu nebo budově nový design. Pokud zakoupíte např. vozidlo, které má zatmavená skla a Vám se to nelíbí, dají se fólie odstranit. Skla se tak uvedou do původního stavu.

(c) 2009 - 2019 - Fanstech.cz www.folie-autoskla.cz, Ratanový nábytek, postele, sedací soupravy, MikroS - Webové prezentace na míru, Autopůjčovna Hořice - AutoHořice.cz, Stretch folia, www.travelcar.cz, www.deltalift.cz , www.alfa-stehovani.cz